Charles Hoskinson Kimdir?

Charles 2022 itibarıyla 7 yıldır ekosistemde olan Cardano’yu oluşturdu. Cardano’nun sembolü ADA’dır. Bu dijital değerin adı, 1800’lerde yaşamış Ada Lovelace adında İngiliz bir matematikçiden geliyor.

Charles Hoskinson Kimdir?
charles hoskinson kimdir

5 Kasım 1987’de Amerika’da doğdu. Denver, Colorado Üniversiteden 2000’li yılların sonunda ileri matematikçi olarak mezun oldu. 2011 yılında ilk kez Bitcoin ile tanıştı ve Bitcoin’e erken alışanlardan oldu. Blok zincirlerini nesillere ayıran Charles’a göre birinci nesil blok zinciri olan Bitcoin tarafından 3. kişinin onayı ya da 3. kişi aracı olmadan küresel olarak işlemlerin yapılması oldukça ilginçti ancak yine de döneminde 1 $ olarak değerlenen para birimi onun için oldukça yeni ve şüpheliydi. 2 yıl boyunca Bitcoin’i takip etti. 2013 yılında hâlâ yerinde durduğunu, hack’lenmediğini ve hiçbir yere gitmediğini gördü hatta artmaya devam ediyordu. Bitcoin’in sahip olduğu esneklikten oldukça etkilendi. Bu noktadan sonra onu geride tutacak hiçbir şey kalmadı. Kripto para ekosisteminin bir parçası olmak istedi. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin bu ekosisteme Bitcoin forumlarında yazarak başlamıştı. Charles ise bu konunun eğitimini vermek istedi ve ücretsiz online derslere başladı. 25 yaşlarındayken başladığı yayınlarının konusu tümüyle Bitcoin idi. 1964 yapımı “Dr.Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb?” filminden esinlenerek yayınlarının genel adını “Endişelenmeyi Bırakıp Kriptoyu Sevmeyi Nasıl Öğrendim?” koydu. Verdiği dersler çok sevildi ve kurs sadece birkaç hafta içinde 70 binden fazla öğrenciye ulaştı.

İLK DEX PROJELERİNDEN: BITSHARES!

2014 yılında Dan Larimer ile ilk DEX projelerinden biri olan Bitshares’i kurdu. Proje, öncü ve oldukça iyi düşünülmüş olsa da ikili arasında birtakım tatsız olaylar yaşandı. 2014’te Charles Hoskinson Bitshares’i bıraktı, Vitalik ile tanıştı. Vitalik online blok zinciri fikrini ortaya attı, Charles ona yardım etmek istedi ve 6 kişilik kurucu ekibe katıldı. Bu dönemde kalabalık bir kurucu ortaklar topluluğu olarak Ethereum ekibinin içinde çeşitli fikir ayrılıkları oluşmaya başladı. Charles Ethereum’un kâr amacı gütmemesini ve risk sermayesi parasını kabul etmesini istedi, niyeti ise akademik bir bakış açısıyla Ethereum altyapısını geliştirmekti. Öte yandan Vitalik açık kaynak kodlu, kâr amacı gütmeyen bir yapının devam etmesini istedi.

Sonuç olarak 2015’te Charles, ekibi bıraktı ve geliştiricilere ayrılmış token’lardan hakkı olan 293 bin Ethereum’u sekreterine teşekkür olarak verdi. Bugün, değeri yarım milyar doları geçiyor. Kendi vizyonuna ulaşmak, ipleri elinde tutmak istedi. Önce Cardano Vakfı ve Emurgo ile birlikte şu an Cardano’nun geliştirilmesi ile ilgilenen, adını Input Output koyduğu kendi blok zinciri mühendislik şirketini yakın arkadaşı Jeremy Wood ile kurdu. Kendi vizyonuyla çıktığı bu yolda stratejik davrandı. Önce akademik anlamda kendini kanıtlamış en iyi ekibi oluşturmak istedi. Ondan sonra geniş çaplı bir araştırmaya girişti. En verimli, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir blok zinciri platformunu yaratmak istedi. Mottosu olan “Yavaş yol, hızlı olandır.” ile yola çıktılar.

Bonus: Charles Hoskinson Kimdir? | Cardano: Hayalet Zincir! | İlham Kaynağı: "Ada Lovelace"

CHARLES HOSKINSON: CARDANO 

Charles 2022 itibarıyla 7 yıldır ekosistemde olan Cardano’yu oluşturdu. Cardano’nun sembolü ADA’dır. Bu dijital değerin adı, 1800’lerde yaşamış Ada Lovelace adında İngiliz bir matematikçiden geliyor. 1 ADA = 1 milyon Lovelace etmektedir. 2015 yılında geliştirilmeye başlanan proje 2017 yılında halka açık, açık kaynak kodlu ve merkezî olmayan bir blok zinciri olarak faaliyetine başladı. Ön satışından sonra 600 milyon dolarlık bir piyasa değeri ile sektöre giriş yaptı. Projenin başladığı 2017’nin sonunda token, 10 milyar dolarlık piyasa değerine sahipti. Şu an 2022’nin ilk günleri itibarıyla 45 milyar dolara yakın seviyededir. Toplam 45 milyar adet üretilen paranın neredeyse 34 milyarı dolaşımdadır. ADA PoS konsensüsünü kullanmakta ve eşler arası işlemleri kolaylaştırmaktadır. Projenin gelişimi ve denetimi İsviçre merkezli Cardano Vakfı tarafından yürütülmektedir. ADA’nın Whitepaper’ı bulunmamakta bunun yerine bazı tasarım ilkelerini kullanmaktadırlar. Bununla birlikte diğer kripto para birimlerinin karşılaştığı sorunların üstesinden gelmesi hedeflenmektedir. ADA ağı ikili katman şeklinde çalışmakta. İlk katman yapılan işlemlerin kaydını tutarken ikinci katman Ethereum’a benzer, akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların çalışmasını sağlamaktadır.

Cardano ekibi, Eylül 2021’de DeFi’ı uygulamaya koydu. Charles, ADA’yı 3. nesil kripto para birimi olarak tanımlamakta. Bazıları için ADA, “hayalet zincir” yakıştırmasını da aldı. Mottosuna uyan bir para birimiydi diyebiliriz ancak 2021’in başına kadar. 18 sentten değerlenen dijital değer, yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 3 doların üstüne çıktı. Pek çok sorununa çözüm bulmak adına gönüllü çalışmalara katılmakta olan Charles, Cardano platformuyla Afrika’da gönüllü projeler yürütüyor. Kişisel YouTube kanalında ilgilisine blok zinciri ve kripto paralar hakkında içerikler üretiyor.