2022 Yılında Bitcoin ve Ethereum'u Neler Bekliyor?

2022 yılında Bitcoin ve Ethereum'u neler bekliyor? Bitcoin ve Ethereum'un ve diğer tüm kripto paraların 2022 yılında fiyatlandırmaları nasıl olacak? 2022 yılında kripto para piyasası nasıl seyredecek? Aklınızdaki tüm soruları cevaplıyoruz...

2022 Yılında Bitcoin ve Ethereum'u Neler Bekliyor?

Hatırlanacağı üzere Bitcoin geçtiğimiz yılı, FED’in 15 Aralık’ta verdiği faiz sinyalleriyle birlikte 2021 yılını büyük bir düşüşle kapatmıştı. FED’in enflasyonu dizginlemek amaçlı sıkı para politikasını uygulamaya geçirmesi, Mayıs ayından sonra Aralık ayında da Bitcoin’in en kötü aylık performansı olan %19’luk değer kaybını tekrar etmesine ve yeni yıla 200 günlük hareketli ortalamasının alt sınırında başlamasına sebebiyet vermişti. Böylelikle, Bitcoin 2015’ten bu yana en kötü yıllık performansını sergilemiş oldu.

Yıl sonunda gerçekleşen bu seyir, Bitcoin ve dijital para piyasasında genel anlamda bir dalgalanma ve hareketliliği de beraberinde getirmiş oldu. Dijital yatırımcılar, 2022 yılına yüksek belirsizlikle girdi ve analistlerin, geleceği farklı farklı yorumlamasına yol açtı.

Peki Ethereum’da Durum Nedir?

Piyasa hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci dijital parası olan Ethereum’un ise geçtiğimiz yılı Bitcoin’den daha başarılı ve istikrarlı geçirdiğini söyleyebiliriz. Bitcoin’den farklı olarak NFT ve DeFi gibi faktörlere sahip olan Ethereum yeni yıla 730 dolarlık seviyeyle başladı.

Önümüzdeki süreçte ise Ethereum ve Bitcoin’i 2022 yılında neler beklediği merak konusu oldu. Öncelikle dalgalı veya nispeten istikrarlı olsun, özellikle Bitcoin’de dalgalı geçen 2021 yılının ardından kesinlikle söyleyebiliriz ki, hükmünü süren belirsizlik. Ancak mevcut veriler ışığında diğer şartları sabit tuttuğumuzda 2022 yılı Bitcoin ve Ethereum gidişatı adına pek çok fikir yürütmemiz mümkün.

Bitcoin ve Ethereum’da 2022 Yılı Nasıl Seyredecek?

2022 belirsizlikle dolu. Piyasanın bünyesindeki arz, talep ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak gerçekleşebilecek dalgalanmaların yanı sıra, piyasa dışı etken ve aktörlerin dijital piyasaya etki etmesi de olası görünüyor. 2022 en başta pek çok ulus devletin dijital paralara müdahil olması olasılığının yüksek olduğu bir yıl olarak önümüzde duruyor. Merkez bankalarının yapacağı müdahalelerin niteliği ve içeriği Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere bütün bir kripto para piyasasını olumlu veya olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Bu müdahaleler neticesinde fiyatlarda dalgalanmalar artabilir ya da tam tersi olarak istikrarlı seyirler görülebilir. Yalnızca doğrudan müdahalelerin dışında tıpkı geçtiğimiz yılın sonlarında olduğu gibi, başta ABD olmak üzere ulus devletlerin uygulayacağı para politikaları da Bitcoin ve Ethereum’un seyrini önemli derecede etkileyecek gibi görünüyor.

Dünya 2022 yılına, 2019 yılından süreğen Covid-19 salgının etkisinin bir devamı olarak Güney Afrika merkezli Omicron varyantının yıkıcı ve yıpratıcı etkisiyle girdi. Salgının seyri, vaka sayılarındaki pikler, yeniden gündeme gelen kapanmalar veya kısıtlamalar ve bunların etkisinde gerçekleşen siyasi ve sosyal gelişmeler sonucu yatırımcıların rezerv paralara olan güven düzeyi, Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto paralara olan yönelimi ve talebi fazlasıyla etkileyecek gibi görünüyor. Özellikle geleneksel finans piyasalarındaki volatilite ve belirsizlik artışının, mevcut rezerv paralara ve diğer yatırım araçlarından kaçacak güvenin, Bitcoin ve Ethereum’a olan güveni ve talebi 2022 yılında yüksek tutacağını düşünüyoruz.

2022 Yılının Kripto Paralara Etkileri Neler Olur?

2022 yılı gidişatı etkileyecek bir de piyasa içi faktörler ve etkenler bulunuyor. Bu faktör ve etkenler daha çok teknolojik gelişim içerikli görünüyor. Şöyle ki, kripto teknolojisindeki ve bilhassa Ethereum altyapısındaki teknolojik yenilikler, yatırımcıya çeşitli yenilikler ve fonksiyonlar sunuyor ve bu da piyasanın daha cazip ve kullanılabilir bir alan olması demek oluyor.

Ethereum 2022 için önemli yenilikleri hayata geçirecek. Bunlardan ilk olarak Proof of Stake (PoW) yükseltmesini söyleyebiliriz. PoW yükseltimi, Ethereum’un ağ yeteneklerini katlayarak artırması demek olacak. Bunun yanında Ethereum bu yıl gaz ücretlendirmesinde ölçeklendirilebilir hale gelecek. Bu durumun gaz ücretlerine olumlu olarak yansıyacağı tahmin ediliyor. Tüm bu gelişmeler Ethereum’un geçen yıl olduğu gibi 2022’de de olumlu bir performans sergileyeceği beklentisini uyandırıyor. Ancak her ne kadar olumlu seyir izlese de Ethereum fiyatının Bitcoin’e bağlı olduğu faktörünü göz ardı etmemekte fayda var. Bitcoin’de meydana gelebilecek dalgalanmalar Ethereum’un da dalgalı seyretmesi ihtimalini tetikleyecektir. Öte yandan, Ethereum’un hakim gücünü korumasıyla birlikte, Ethereum’a rakip olabilecek pek çok teknolojilerin de yükselmesi söz konusu. 2022 yılında özellikle Solana (SOL)’nın daha hızlı işlem kabiyetiyle birlikte Avalanche (AVAX), Cardano (ADA), Terra (LUNA) ve Polygon (MATIC) gibi altcoinlerin de trade yapma ve NFT basma hedefleri haline gelmeleriyle birlikte Ethereum'un güç alanını tehdit edebilecekleri öngörülüyor.

Peki 2022’de Ethereum’u Nasıl Bir Fiyatlandırma Bekliyor?

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Ethereum 4.870 dolar seviyesine ulaşarak bir rekora imza atmasının ardından 2021 Aralık ayını yatırımcılara hayal kırıklığı bırakarak kapatmıştı. Yine de  ilerleyen süreçte TVL’sini 9 kat arttırıp 155 Milyar dolara ulaşarak olumlu bir seyir izledi. Geçtiğimiz dönemde Ethereum’un 2.0’ı duyurmasıyla fiyatında sıçrama gerçekleştiğini de hesaba katarsak, analistlere göre Ethereum 2022 yılında 5 bin dolar seviyelerine ulaşabilir, hatta bu seviyeleri aşması durumunda 10 bin dolar seviyelerini de zorlayabilir.

2021’de bıraktığı düşük performansa rağmen Bitcoin’le de ilgili analistlerin yorumları Ethereum’a paralel olarak olumlu gözüküyor. Özellikle S&P 500’deki değer artışından hareketle Bitcoin’in 2022’de ABD’nin en büyük 500 şirketinden çok daha olumlu bir yıllık performans sergilemesi bekleniyor.

Tüm bunlara ek olarak NFT, Metaverse, “Oyna – Kazan” gibi projeler ve yenilikler, blockchain sisteminin daha çok benimsenmesi ve daha fazla kripto şirketinin halka arzı gibi gelişmeler; Bitcoin ve Ethereum’a alternatif rakipler çıkaracağı gibi, piyasaya olan genel talebin artışına paralel olarak 2022’de Bitcoin ve Ethereum’un değerinin artış göstereceği izlenimini uyandırıyor.